Kraniosakrální ošetření

Kraniosakrální terapie (Dech života)

Kraniosakrální terapie....raději než slovo terapie bych zde volila název kraniosakrální ošetření. Je a navždy bude mojí jedničkou. Mně samotné "kraniálka"velmi pomohla od nepříjemných pohybových potíží, zachránila mě před operací páteře. Z reakcí mých klientů vím, že některé zdravotní a psychické potíže odezní velmi rychle, některé pomaleji a člověk musí být trpělivý. Výsledky ale opravdu stojí za to.

Uvedu i pár odborných vět...v překladu znamená lebko-křížová terapie a je jemnou a příjemnou terapeutickou metodou, která využívá a podporuje přirozené léčivé  mechanismy lidského organismu. Při jemné energetické masáži startuje samoozdravný proces, který výrazně pomáhá při většině potíží, kterými lidé v dnešní době mohou trpět. Lidské tělo je zde bráno jako celek, pracuje s jeho zdravým, přirozeným fungováním a to z ní činí mocný nástroj, jenž blahodárně působí i v případech, kdy jiné postupy selhávají. Působí na oblast mozku a míchy a má tak velký vliv na řadu tělesných funkcí.  Vychází z poznání, že každému fyzickému projevu nemoci předchází dlouhodobá disharmonie na jemnohmotné úrovni. Mezi pánví a lebkou existuje významná souvislost, která se projevuje v páteřním kanálu. Ten tvoří spojení mezi kostí křížovou a lebkou, kde pulzuje mozkomíšní mok, který omývá, vyživuje, detoxikuje a chrání jako tekutina náš mozek a míchu a je kraniosakrálním systémem pumpován frekvencí 6 - 12 krát za minutu. Jemná vibrace, která přitom vzniká se šíří do celého těla. Kraniosakrální terapie využívá vzájemné propojenosti jednotlivých částí těla s orgány, energetickými centry, emocemi, mentální i duchovní rovinou. Jejich vzájemným ovlivňováním touto velmi jemnou technikou dotykového působení na člověka se tak spouští podvědomé samoléčící procesy v lidském těle. Kraniosakrální terapie má silný relaxační a meditativní efekt a je velmi vhodná jako součást procesu osobního a duchovního růstu a pro pocit pohody a štěstí.

Kdy se osvědčuje kraniosakrální terapie

 • při bolestech nejrůznějšího původu u dětí i dospělých
 • účinně uvolňuje akutní stavy bolestí zad
 • téměř u všech potíží, které jsou spojené s nervovým systémem
 • veškeré potíže psychosomatického původu
 • bolesti kloubů a páteře - artróza, skolióza, výhřezy plotének, ústřel, atd.
 • bolesti hlavy
 • bolesti žaludku, trávicí potíže
 • dýchací potíže, astma, alergie, záněty
 • detoxikační účinky
 • špatná koordinace pohybů, závratě, špatná artikulace, křeče, tiky
 • vysoký nebo nízký krevní tlak
 • poruchy koncentrace, hyperaktivita
 • problémy s otěhotněním, impotence
 • účinně podporuje léčbu závislostí
 • posílení celkové imunity
 • psychické i fyzické napětí, stres, chronická únava, nespavost, strachy a úzkosti, emoční labilita, deprese
 • zklidní, odblokuje traumata uložená v podvědomí a problémy těla i duše s tím související, čímž se odstraní nejen potíže, ale i jejich pravá příčina
 • rychle a účinně odstraňuje tzv. "Syndrom vyhoření"

Kdy není kraniosakrální terapie vhodná

Terapie je zcela bezpečná a nelze jí nikterak ublížit. Kontraindikací je nedoléčený úraz nebo čerstvá operace hlavy a páteře, stav po mozkové mrtvici, po infarktu a podezření na krvácení do mozku. Po úplném doléčení výše zmíněných nemocí, úrazů, operací ( minimálně 4 měsíce) je naopak kraniosakrální terapie velmi vhodnou metodou pro podporu rekonvalescence.

Průběh ošetření

Při této příjemné a hluboce relaxační terapii leží klient na lehátku, na sobě má pohodlné oblečení. Poslouchá, pokud chce, relaxační hudbu a vnímá lehké doteky terapeuta. Terapeut přikládá ruce na hlavu a jiná místa na těle a jemným tlakem (5 g) pracuje v první části ošetření s kraniosakrálním rytmem. Je zjišťována jeho pulzace a případné dysbalance jsou hned napravovány. V druhé části ošetření dochází k uvolňování fascií a ve třetí k ošetření lebečních švů. Metoda je velmi jemná a proto vyžaduje vnitřní naladění a napojení se terapeuta na kraniosakrální rytmus klienta. Dalo by se říci, že klient a terapeut společně plují na vlnách dechu života. Terapeut harmonizací rytmu podporuje samoléčebný proces a aktivuje regenerační zdroje, jež máme všichni k dispozici. Tato metoda neřeší pouze příznaky nemocí a fyzické obtíže, ale hlubokou relaxací, uvolněním napětí a stresu nás vrací k vlastní přirozené podstatě zdraví a celistvosti.

Klient zpravidla vnímá ošetření jako velmi úlevné, může vnímat lehčí vibrace, mravenčení,  které mu prochází tělem, teplo, může vizuálně vnímat barvy, obrazy, příběhy. Po ošetření se dočasně mohou objevit příznaky únavy, útlumu nebo krátkodobé bolesti v místech, která byla nejvíce zablokovaná.

Na ošetření se dochází po 3 týdnech až měsíci (dle dohody s klientem) do odeznění potíží. Vhodné jsou minimálně tři návštěvy, kdy dochází k odblokování, nastartování a ukotvení samoozdravných procesů těla. V případě těžších onemocnění, chronických onemocnění, psychických potíží a autoimunitních onemocnění je třeba pokračovat více návštěvami. Někteří klienti ke mně přicházejí jednorázově při potížích, někteří chodí pravidelně a KST berou jako preventivní metodu. Každé ošetření přináší úlevu, která postupně přechází do každodenního života. Délka ošetření bývá 60 minut, celková doba pak cca 75 minut. V ní je zahrnuto i krátké povídání a doležení (odpočinek) klienta na lehátku.

Cena kraniosakrálního ošetření je 500 Kč pro dospělé, 200 Kč pro děti. 

Závěrem bych ráda upozornila, že terapie spouští detoxikaci organismu. Ta probíhá u každého člověka individuálně, v různé intenzitě. Projevem může být lehčí nachlazení, bolest hlavy, únava, bolest kloubů a svalů po celém těle. Tyto příznaky však do tří dnů odeznívají.  Většina klientů však cítí velký příliv energie, euforii a okamžitou velikou úlevu - každý klient reaguje jinak. V této době doporučuji zvýšený přísun tekutin.